TERMİNOLOJİ

Hız Eğitimi

Hız Eğitimi İçerikleri

1- Shadowboxing (Raw Speed Training) / Gölge Boksu (Yalın Hız İdmanı)
Hız eğitimi için Gölge Boksu her şeydir. Bu temel yöntem, her tekniği uygulamanıza izin verir ve eklemlerinizi yıpratmaz veya vücudunuzu strese sokmaz. Bu egzersiz ile dövüş sporlarının hepsini çalışabilmenizin yanı sıra, ayak çalışması, güç, koordinasyon, teknik, form ve bizim durumumuzda neredeyse her şeyi geliştirmenize yardımı olmaktadır. Gölge Boksu muhtemelen hız egzersizlerinin en yalın şeklidir. Yumruğunuzu durduracak kum torbası yok, ellerinizi ağırlaştıran eldiven yok. Sadece elinizin ağırlığını havaya yumrukluyorsunuz. Sizi yavaşlatan hiçbir şey olmadan ellerinizi hareket ettirebileceğiniz en hızlı yoldur gölge boksu. Kombinasyonlarınızı hayal edebildiğiniz kadar hızlı yumruklayabilirsiniz. Gölge Boksu düşünme hızınızı, yumruk hızınızı ve yumruğunuzun iyileşme süresini geliştirebilir
 
2- Push-ups (Explosive Speed) / Şınav (Patlayıcı Hız)
Şınav, hızı baz alan teknik ile gerçekleştirildiğinde yumruklarınıza hız eklemenize yardımcı olabilir. Herkesin kolları farklı olduğu için, ellerinizi nereye ayarlayacağınıza ve ne kadar alçalacağınıza dair mükemmel varyasyonu bulmalısınız. Odak, güç değil hız üzerinedir.
 
3- Punch Interval / Yumruk Yoğunluğu
Bu egzersiz; bir partnerle veya hocanızla çalışabileceğiniz bir egzersizdir. Kum torbasının iki yanında karşılıklı olarak duran öğrencilerden biri torbayı sabit tutarken diğeri 20 – 30 saniye boyunca durmadan yumruk atar ve daha sonra roller değiştirilir. 3 dakikalık round bitene kadar bu hareket devam ettirilir. Daha sonra 1 dakikalık mola verilip tekrar başlanır. Bu egzersiz 2 ile 3 round arasında yapılabilir.
 
4- Force Speed Training (Speed Bag & Double-End Bag) / Kuvvet Hızı Eğitimi (Pencikbol & Refleks Topu)
Hız eğitimi içinde Pencikbol ve Refleks topları hızımızı arttırmak için mükemmel ekipmanlardır. Vuruşlarınızdaki keskinliği, zamanlamayı, refleks ve koordinasyonunuzu geliştirmenin yanı sıra el hızımızı aynı ölçüde güçlendirmek içinde etkili egzersizlerdir. Yumruklarınızı hissederek atarsanız yumruk hızınızı hızlandırmak oldukça basittir. Pencikbol ve refleks topları kendi benzersiz özelliklerine sahiptir. Pencikbol kol ve omuz dayanıklılığı oluşturur. Refleks topları ise keskinliğinizi ve zamanlamanızı geliştirmeye yardımcı olur. Bu ekipmanlar, sizi her zaman hızlı tepki vermeye ve düşünmeye zorlar.
 
5- Resistance Band / Direnç Bandı
Direnç bantları yumruk atarken sabit bir kuvvet uygular. Bu sürekli direnç, tüm hareket boyunca hız ve patlayıcı güç oluşturmanızı sağlar. Düzenli ağırlık çalışması bunu yapamaz çünkü ağırlık sadece başlangıçta ağırdır. Ağırlığı ittikten sonra, momentumunuz kolunuzu uzattıkça işi kolaylaştırır. Su sürekli size karşı çalıştığı için yüzme sürekli direnç eğitimi için de iyi olabilir.