MMA Nedir?

MMA Nedir ?

Karma Dövüş Sanatları Nedir?

MMA nedir? sorusunu yanıtlamaya çalışalım.  Mixed Martial Arts (MMA), Türkçe karşılığı olarak  “Karma Dövüş Sanatları” şeklinde söyleyebiliriz. Diğer mücadele sporlarında kullandığımız çok geniş savunma, mücadele, atak teknikleri içeren, tam temas mücadele ve savunma sporudur. İlk olarak hemen her yaştan sporcunun yapabileceği bir spor dalı olduğunu belirtelim. Bununla birlikte MMA branşında başarılı olmak için yoğun ve yüksek tempolu antremanlara vücudumuzu hazırlamamız gerekir. Yüksek efor ve yağ yakımı sayesinde her yaştan, her kesimden sporcunun tercih ettiği bir branş olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca takip ettiğimiz kadarıyla amatör anlamda sporcu sayısı da TÜRKİYE’de her geçen gün büyümektedir.

Hızla Büyüyen MMA Nedir?

Bir dövüş sporu olarak “MMA nedir?” derseniz, en heyecanlı ve nefes kesen aktivitelerden biridir diyebiliriz. Bunun yanında UFC, ONE FC, ROAD FC  ve BELLATTOR gibi organizasyonlar sayesinde MMA daha evrenseldir. Böylelikle izleyici ve takipçi sayısı nerdeyse futbol izleyicisi kadar çok olan bir branştır. Aynı zamanda her geçen gün, farklı bir çok ülkede, resmi Amatör Federasyonların hızla kurulduğunu görüyoruz. Kısacası amatör ve profesyonel anlamda birçok ülkede MMA’in en hızlı gelişen spor olduğunu görüyoruz.
 

Kurallar Dahilinde MMA Nedir?

 
Bu sporla ilgili belirteceğimiz kurallar dünya genelinde her yerde uygulanmamaktadır. Genel olarak yasak olan hareketleri burada belirteceğiz. Açıkçası bu hareketler müsabakadan müsabakaya değişiklik gösterebilir.
MMA Eğitimi
Saç çekmek, ısırmak, cinsel organa darbe, kafa atmak, tükürmek, köprücük kemiğine baskı yasaktır. Bunun dışında dirsekle kafaya vuruş, hakemin müdahalesini hiçe sayıp rakibe saldırmak, vücuda yağ veya kayganlaştırıcı maddeler sürmek, ağza veya göze parmak sokmak yasaktır.
Bildiğiniz gibi ilk MMA turnuvası 1993 yılında Amerika’nın Denver şehrinde yapıldı. Değişik dövüş sporlarını kullanan sporcular bu yarışmaya katıldı. Bu turnuvaya katılanlar, Kick Boks sporunu temsilen Patrick Smith ve Kevin Rosier, savate dövüşcüsü olan Gerard Gordeu, karate ustası Zane Frazier, shoot fighter Ken Shamrock, sumo güreşcisi Teila Tuli, profosyonel bir boksör olan Art Jimmerson ve Brazilian Jiu-Jitsu ustası siyah kuşak Royce Gracie’di. Üstelik düzenlenen bu turnuvayı içlerinde en çelimsiz olan, karışık dövüş sanatlarını içeren Jiu-Jitsu’yu kullanan Royce Gracie kazanmıştır. Bu nedenle Royce Gracie’nin bu başarısı dünya tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştı. Belirtmeliyiz ki 1993 yılında yapılan bu turnuvada dövüşürken fazla kural yoktu ve çoğu şey serbestti. Bu sporda karşı tarafı ciddi anlamda sakatlayabilecek tekniklere sınırlamalar getirildikten sonra spor şu andaki halini aldı.