MMA Nedir ?

MMA Nedir; (Mixed Martial Arts) “Karma Dövüş Sanatları” diğer mücadele sporlarında kullanılan ve çok geniş savunma, mücadele ve atak teknikleri içeren, tam temas mücadele ve savunma sporudur. Her yaşta herkesin yapabileceği bir branş olan MMA branşında başarılı olmak için yoğun ve yüksek tempolu antremanlara vücudumuzu hazırlamamız gerekir. Yüksek efor ve yağ yakımı sayesinde her yaştan ve her kesimden sporcunun tercih ettiği bir branştır. Amatör anlamda sporcu sayısı da TÜRKİYE’de her geçen gün büyümekte olan bir spor branşıdır.
 
MMA nedir derseniz bir spor olarak en heyecanlı ve nefes kesen aktivitelerden biridir denebilir. UFC, ONE FC, ROAD FC  ve BELLATTOR gibi organizasyonlar sayesinde MMA daha evrensel ve popüler bir spor haline gelmiştir. İzleyici ve takipçi sayısı nerdeyse futbol izleyicisi kadar çok olan bir branştır. Her geçen gün de farklı bir çok ülkede resmi Amatör Federasyonları hızla kurulmaktadır. Amatör ve profesyonel anlamda birçok ülkede MMA en hızlı gelişen spordur.
 

 

MMA Kuralları

 

 
Sizlere bu sporla ilgili belirteceğimiz kurallar dünya genelinde her yerde uygulanmamaktadır. Genel olarak yasak olan hareketleri burada belirteceğim. Bu hareketler müsabakadan müsabakaya değişiklik gösterebilir.
Saç çekmek, Isırmak, Cinsel organa darbe, Kafa atmak, Tükürmek, Köprücük kemiğine baskı, Dirsek ile kafaya vuruş, Hakemin müdahalesini hiçe sayıp rakibe saldırmak, Vücuda yağ veya kayganlaştırıcı maddeler sürmek, Ağıza veya göze parmak sokmak
İlk MMA turnuvası 1993 yılında Amerika’nın Denver şehrinde yapıldı. Değişik dövüş sporlarını kullanan sporcular bu yarışmaya katıldı. Bu turnuvaya katılanlar, Kick Boks sporunu temsilen Patrick Smith ve Kevin Rosier, savate dövüşcüsü olan Gerard Gordeu, karate ustası Zane Frazier, shoot fighter Ken Shamrock, sumo güreşcisi Teila Tuli, profosyonel bir boksör olan Art Jimmerson ve Brazilian Jiu-Jitsu ustası siyah kuşak Royce Gracie’di. Düzenlenen bu turnuvayı içlerinde en çelimsiz olan, karışık dövüş sanatlarını içeren Jiu-Jitsu’yu kullanan Royce Gracie kazanmıştır. Royce Gracie’nin bu başarısı dünya tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştı. 1993 yılında yapılan bu turnuvada dövüşürken fazla kural yoktu çoğu şey serbestti. MMA sporunda karşı tarafı ciddi anlamda sakatlayabilecek tekniklere sınırlamalar getirildikten sonra spor şu andaki halini aldı.
 
Etiketler: MMA Kozyatağı, Kozyatağı MMA, MMA Suadiye, MMA Kadıköy, MMA İstanbul, MMA Dersi, Özel MMA Dersi Eğitimi