branşlar

Kickboks Nedir ?

Kick boks nedir; yumruk, tekme, diz ve sınırlı klinik uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir. Bu Spor dalının dünyadaki temsilcisi WAKO (Dünya Kickboks Organizasyonu Derneği) dur.
 
Kick boks’un temelleri Asya’da 2.000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. Japon kick boksu 1960’lı, Amerikan kick boksu 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Japon kick boksu 1993 yılında K1 haline geliyor. Tarihsel olarak kick boks, çeşitli geleneksel dövüş sporu olarak düşünülebilir. Bu yaklaşım 1970’li yıllardan beri artarak bu sporu popüler hale getirmiştir. 1990’lı yıllardan beri ise kick boks, değişik dövüş tekniklerinin birleşmesi karma dövüş sporlarının ortaya çıkmasında kullanılabilmektedir.
 
Tekme boks, tekme ve yumruk içeren içeren bir spor dalı  olduğu için muhakkak eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanımı zorunludur. Bu sporda uzmanlaşmak isteyenler için İyi söylediklerini dikkate almak ve söylediklerini harfiyen yerine getirmek gerekir. İlk birkaç ay kondisyon çalışmakla geçer. Daha sonra teknik ve taktik antrenmanlara geçilir. Tekme, yumruk, ve diz darbeleri zaman içerisinde sporcuya öğretilir. Gardını hangi yönde nasıl alması gerektiğini anlatılır. Kick boks’un sadece saldırı sporu açılır;  saldırı ve savunmanın aynı dozajda. 
Kick boks müsabakaları genel olarak 3 ana disiplin başlığı altında yapılır. Bu disiplin; Yarı Kontak, Hafif Kontak ve Tam Kontak’dır. 

“Kick Boks Nedir?” Öğrendiğimize göre faydaları nelerdir?

 
  • Tüm vücudu çalıştırır.
  • Aerobik özelliği yüksektir ve yüksek kalori harcatır.
  • Stres attırır. Günün stresinden kurtulmak için birebir bir özelliğe sahiptir.
  • Koordinasyonu geliştirir. Özellikle el, göz, ayak koordinasyonunu ve uyumu geliştirir.
  • Endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu kullanıcıların kişi efor sarfından mutlu olur.
  • Efor sarfını ve kalp atım hızını yükseltir, vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de vücutta yüksek oranda terleme oluşur. Böylece vücuttan toksinlerin atılması daha fazla olur.
  • Hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Böylelikle ne zaman atak olunacağını veya savunmada kalınacağını planlamada belirleyici olur.
 
Etiketler: Kozyatağı kick boks, Kick Boks Bostancı, Kick Boks Suadiye, Kick Boks Kadıköy, Kick Boks İstanbul, Kick Boks Dersi, Özel Kick Boks Eğitimi