branşlar

Kick Boks Nedir?

Kick Boks Nedir ?

Kick boks, yumruk, tekme, diz ve sınırlı klinik uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. Bu dövüş sporunu kick boks salonu içinde egzersiz sistemi olarak uygulayabildiğimiz gibi ayrıca tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmekteyiz. Bu spor dalının dünyadaki temsilcisi WAKO (Dünya Kickboks Organizasyonu Derneği) dur.
 
Temelleri Asya’da 2.000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. Japon kick boksu ilk olarak 1960’lı, Amerikan kick boksu 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte bildiğiniz gibi Japon kick boksu 1993 yılında K1 haline gelmiştir. Tarihsel olarak kick boksu, çeşitli geleneksel dövüş sporu olarak düşünülebiliriz. Bu bakış açısı 1970’li yıllardan beri artarak bu sporu popüler hale getirmiştir. 1990’lı yıllardan beri kick boks, değişik dövüş tekniklerinin birleşmesi karma dövüş sporlarının ortaya çıkmasında kullanılabilmektedir.
 
Tekme boks, tekme ve yumruk içeren bir spor dalı  olduğu için muhakkak eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanmamız zorunludur. Bundan dolayı bu sporda uzmanlaşmak istiyorsak eğitmenimizin söylediklerini dikkate almamız ve harfiyen yerine getirmemiz gerekir. İlk birkaç ayımız kondisyon çalışmakla geçer. Daha sonra teknik ve taktik antrenmanlara geçeriz. Tekme, yumruk, ve diz darbelerini zaman içerisinde sporcuya öğretiyoruz. Gardını hangi yönde nasıl alması gerektiğini anlatıyoruz. Kick boksun sadece saldırı sporu olmadığını, bununla birlikte bir savunma sanatı olduğunu da bilmemiz gerekir.
Kick Boks Nedir?
Kick Boks Nedir?
Müsabakaları genel olarak 3 ana disiplin başlığı altında yapılır. Bu disiplin; Yarı Kontak, Hafif Kontak ve Tam Kontak’dır. 

“Kick Boks Nedir?” Öğrendiğimize göre faydaları nelerdir?

  • Tüm vücudu çalıştırır.
  • Aerobik özelliği yüksektir.  Bunun yanında yüksek kalori harcatır.
  • Stres attırır. Başka bir deyişle günün stresinden kurtulmak için birebir diyebileceğimiz özelliğe sahiptir.
  • Koordinasyonu geliştirir. Özellikle el, göz, ayak koordinasyonunu ve uyumu geliştirir.
  • Endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu kullanıcıların kişi efor sarfından mutlu olur.
  • Efor sarfını ve kalp atım hızını yükseltir, vücuda hem daha fazla oksijen girer hem de vücutta yüksek oranda terleme oluşur. Böylece vücuttan toksinlerin atılması daha fazla olur.
  • Hızlı düşünme kapasitesini geliştirir. Böylelikle ne zaman atak olunacağını veya savunmada kalınacağını planlamada belirleyici olur.