branşlar

Muay Thai Nedir ?

Muay Thai, geçmişi yaklaşık olarak binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Bir savaş sanatı ve yaşam biçimi olarak öğretilen Muay Thai‘de ilk yarışmalar Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1697 ile 1709 yıllarında ülke genelinde yarışmalar halinde yapılmaya başlandı. 1930 yılında ilk defa 20 ülke bir araya gelerek eldiven takıldı ve kurallar, kaideler resmen ilan edildi. Muay Thai 1930 yılından sonra üç bölüme ayrılmıştır. Silahlı savunma sanatı (Muay Boran), yarışma ring sporu (Muay Thai) ve danslı aerobik fitness (Muay Aerobik) . Muay Thai, günümüzde dünyada popüler olarak en yaygın olan ring sporlarının başında gelmektedir.

Muay Thai nedir?

Öğrendiğimize göre sıra geldi tekniklere. Eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı teknikleri olarak kullanılmaktadır. Tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin ve kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur.

Müsabaka öncesinde yarışmacılar, hem dini hem de ısınma amaçlı belirli seremoni dansları yaparlar.
 
Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Muay Thai’de de kondisyonun önemli bir yeri vardır. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondisyon için gereken çalışmalara Muay Thai’de özellikle yer verilmektedir. Diğer bazı mücadele sporları antrenmanında kullanılan koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar Muay Thai’de de uygulanır.

Muay Thai, “diz, dirsek, yumruk ve tekme” vuruşlarından dolayı 8 organ dövüşü olarak da adlandırılır. Geleneksel Muay Thai, Muay Boran ve Bando sistemlerinde kafa vuruş teknikleri de olduğundan bazen 9 organ sistemi olarak da isimlendirilir.

Geleneksel Muay Thai’de ise yine aynı tip çalışmaların yanı sıra, ağırlık teknik bölümlere verilir. Ayrıca, daha küçük hedef odaklı ve yer güreşi, kilit, sabitleme, kafa vuruşları tipi çalışmalar da yapılır. Myanmar’da bu tip antrenmanlar sonucu dövüşçüler hünerlerini ele bandaj sarılı olarak sergilerler… Ayrıca bu dövüş stili Siam ve Burma arasında çıkan savaş sonucunda Siyamlıların önemli bir kişisinin esir düşmesi üzerine Burma kralı kendisinin 10 iyi dövüşçüsü ile başa çıkarsa ona özgürlüğünü vereceğini söylemiştir ve Siyam dövüşçüsü bu dövüşçüleri yenerek özgürlüğüne kavuşur. Her ne kadar savaş kaybedilse de Thai halkı bu zafere kendileri savaş kazanmış kadar sevinirler. Tabi ki bunlar doğrulanamayacak efsanelerdir. Ancak, kralların saraylarında boksörleri bulundurduğu ve bunları himayelerine almış oldukları birçok kaynakça doğrulanmış bilgilerdir.

Etiketler: Kozyatağı kick boks, Kozyatağı muay thai, Suadiye kick boks, Muay Thai Suadiye, Muay Thai Kadıköy, Muay Thai İstanbul, Muay Thai Dersi, Özel Muay Thai Dersi, Muay Thai Eğitimi