branşlar

Muay Thai Dersi

Muay Thai Nedir ?

Muay Thai’nin geçmişinin yaklaşık olarak binlerce yıl öncesine dayandığını belirtelim. Ayrıca bir savaş sanatı ve yaşam biçimi olarak öğretildiğini hatırlatalım. Muay Thai‘de ilk müsabakalar Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1697/1709 yıllarında ülke genelinde yapılmıştır. 1930’da ilk defa 20 ülkenin katılımıyla eldiven takıldı ve kuralları, kaideleri resmen ilan ettiler. 1930 yılından sonra Muay Thai’yi üç bölüme ayırmışlardır. Silahlı savunma sanatı (Muay Boran), yarışma ring sporu (Muay Thai) ve danslı aerobik fitness (Muay Aerobik) . Günümüzde dünyada popüler olarak en yaygın olan ring sporlarının başında geldiğini görmekteyiz.
 

Muay Thai Teknikleri

Öğrendiğimize göre sıra geldi tekniklere. Elleri, dirsekleri, tekmeleri ve dizleri temel saldırı teknikleri olarak kullanıyoruz. Tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin ve kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur.

Müsabaka öncesinde yarışmacılar, hem dini hem de ısınma amaçlı belirli seremoni dansları yaparlar.
Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Muay Thai’de de kondisyonun önemli bir yeri olduğunu belirtelim. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondisyon için gereken çalışmalara Tayland Boksu’nda özellikle yer vermekteyiz. Diğer bazı mücadele sporları antrenmanlarında kullandığımız koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar da uyguluyoruz.
Muay Thai Nedir?

Muay Thai’yi, “diz, dirsek, yumruk ve tekme” vuruşlarından dolayı 8 organ dövüşü olarak da adlandırıyoruz. Geleneksel Muay Thai, Muay Boran ve Bando sistemlerinde kafa vuruş teknikleri de uyguluyoruz. Bundan dolayı bazen 9 organ sistemi olarak da isimlendirebiliriz.

Geleneksel Muay Thai’de ise yine aynı tip çalışmaların yanı sıra, ağırlık teknik bölümlere de yer veriyoruz. Ayrıca, daha küçük hedef odaklı ve yer güreşi, kilit, sabitleme, kafa vuruşları tipi çalışmalar da yapıyoruz. Myanmar’da bu tip antrenmanlar sonucu dövüşçüler hünerlerini ele bandaj sarılı olarak sergilerler… Ayrıca bu dövüş stili Siam ve Burma arasında çıkan savaş sonucunda Siyamlıların önemli bir kişisinin esir düşmesi üzerine Burma kralı kendisinin 10 iyi dövüşçüsü ile başa çıkarsa ona özgürlüğünü vereceğini söylemiştir ve Siyam dövüşçüsü bu dövüşçüleri yenerek özgürlüğüne kavuşur. Her ne kadar savaş kaybedilse de Thai halkı bu zafere kendileri savaş kazanmış kadar sevinirler. Tabi ki bunlar doğrulanamayacak efsanelerdir. Ancak, kralların saraylarında boksörleri bulundurduğu ve bunları himayelerine almış oldukları birçok kaynakça doğrulanmış bilgilerdir.