TERMİNOLOJİ

Güç Eğitimi

Güç Eğitimi İçerikleri

1- Accommodating Resistance Training / Dengeleyici Direnç Eğitimi
Güç eğitimi için en önemli çalışmalardan biridir dengeleyici direnç eğitimleri. Diyelim ki daha uzun menzilde daha sert bir yumruk istiyoruz. Bunu yapabilmemizin bir yolu; kas-sinir biriminde kuvvet üreten kısımların miktarını arttırmaktır, ancak bunun kilo alma üzerinde etkileri vardır. Bunu iyileştirmenin harika bir yoluysa, Dengeleyici Direnç Sağlama Eğitimi adlı bir teknik kullanmaktır. Burası, bir sporcuyu ağırlık kaldırma esnasında daha fazla kuvvet uygulama konusunda cesaretlendiren, hareket aralığı ile egzersizin direncinin arttığı yerdir. Bu, çoğunlukla direnç bantları, deadliftler ve üst vücut presleme egzersizleri, zincirler veya kademeli olarak kaldırma egzersizi ile elde edilebilir.
 
2- Velocity Based Training (VBT) / Hıza Bağlı Eğitim
Hıza Dayalı Eğitim (VBT), sporcuların hızlarını arttırmaya teşvik eder. Güç ve hızı iyileştirmek için genellikle güç ve kondisyonlamada kullanılır. Bir egzersiz sırasında hareket hızı hakkında anında geri bildirim vermek için doğrusal konum transdüserleri (LPT) veya giyilebilir ivmeölçerler (örn. PUSH bandı) kullanılarak izlenebilir. Hızlı bir şekilde bilgi edinmek, antrenörlerin sporculara motivasyon, rekabet gücü, ruh hali ve performansı artıran çok özel geri bildirimler vermesini sağlar.
 
3- Loaded Jump (Pylo Box) / Ağırlıklarla Atlama
Güç eğitimi için ideal bir diğer egzersizler ise loaded jump çalışmalarıdır. Ağırlıkla atlama tekniklerinin öğrenilmesi çok daha kolaydır ve kaldırışlarda daha fazla güç üretmek için bunları arttırabiliriz. Bu, patlayıcı gücü kazanma olasılığını artırır. Örnek vermek gerekirse elinize aldığınız iki dumbell veya bar ile atlama kutusunun üstüne, ilerisine veya gerisine atlanarak yapılan egzersizlerdir.
 
4- Olympic Lifts / Olimpik Kaldırma
Bu hareket, patlayıcı gücü geliştirmek için “altın” standarttır, çünkü “patlayıcı” hareketleri öğretirken, birkaç kas ve eklemi de aktive eder. Bu hareketler, koşma, atlama, fırlatma veya çarpıcı hareketleri içeren herhangi bir spora büyük bir yarar sağlar. Sporcunun ihtiyaçlarına ve kaldırma yeterliliğine uygun Olimpik kaldırma çeşitleri kullanılmaktadır. Kuvvet hızının geliştirilmesinde tercih edilen yöntem olarak görülmesine rağmen, iyi teknik gerektirdiğinden bazen tercih edilemeyebiliyor. Olimpik kaldırma tekniğini geliştirmek genellikle zaman alır ve iyi hareket kabiliyeti ister.