TERMİNOLOJİ

Kondisyon Eğitimi

Kondisyon Eğitimi İçerikleri

1- Jumping Rope / Atlama İpi
Kondisyon eğitimi içinde atlama ipleri klasik ısınma ekipmanıdır. Kalbinizin pompalanmasını sağlamanın harika bir yoludur çünkü formda ve güçlü bir vücut oluşturmaya yardımcı olur. Koordinasyon, kondisyon, çeviklik ve ayak hareketlerini geliştirmede yardımcı olmakla birlikte neredeyse başka hiçbir egzersiz yapmadan dayanıklılığı arttırabilir. Ayrıca, atlama ipleri çok portatif olduğundan kelimenin tam anlamıyla her yerde yapabilme imkanınız vardır
 
2- Battle Rope / Halat
Battle rope adından da anlaşılacağı gibi büyük boy halat oldukları için ağırdır, kaslarınızı daha önce hiç olmadığı gibi çalıştırmak için yüksek düzeyde direnç ekler. Halatlar karnınızı, kollarınızı, omuzlarınızı ve bacaklarınızı güçlendirir ve tek seferde kendinizi inanılmaz bir kondisyon antrenmanı içerisinde bulursunuz. Daha da önemlisi, bu ağır halatları sallamak ve kırbaçlamak, vücudunuzu yüksek etkili egzersizler yapmak gibi zorlamaz; ancak yine de ciddi fitness yararları elde edersiniz. Aslında, araştırmalar, savaş halatlarını sadece 10 dakika boyunca kullanmanın kuvvetli bir egzersiz olarak düşünülebileceğini öne sürüyor. Artı, savaş halatları ile HIIT, aerobik ve anaerobik kapasiteyi sadece dört hafta sonra arttırılabilir. Başka bir deyişle güçlü ve dayanıklı olmaktasınız.
 
3- HIIT (High Intensity Interval Training) / Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman
Kondisyon eğitimi için yüksek efor süreleri ekleyerek bazı yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanları dahil etmekte de fayda vardır. Bu antrenman şekli, dünya genelindeki sporcular tarafından anaerobik (dinlenmeden) kondisyonlama için anaerobik enerji sistemini kullanarak hızlarını ve dayanıklılıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Boks antrenmanınıza yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar ekleyerek, ağır bir torbayı daha kuvvetli bir şekilde yumruklayabilir, sparring yaparken daha uzun süre dayanabilir ve ayaklarınızın hızını arttırabilirsin.
 
4- Station Training / İstasyon Çalışması
İstasyon idmanları kondisyon, güç, hız, dayanıklılık kazanmak ve kendinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ideal egzersizlerdir. Belli başlı ekipmanlar ile (merdiven, tırmanma ipi, kuka, ağırlıklar, barlar vb.) geniş alana kurulu bir parkur oluşturmaktadır. Eğitmeninizin kuracağı parkuru söylediği sürede bitirilmesi gerekmektedir. İstasyon idmanlarında parkurun tamamı bitmeden dinlenme olmamaktadır. Her öğrenci seviyesine göre hazırlanan bu parkurların bitirme süreleri ve zorluk seviyeleri de kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tür programlarda yardımcı ekipmanların kullanılmasının yanı sıra vücut ağırlığı ile yapılan bir çok harekete yer verilmektedir.