branşlar

Boks Nedir ?

Boks nedir; iki yarışmacının belirli kurallar içinde, yumruklarıyla dövüşerek yaptığı, milattan önce 7.000 yıllarından beri süregelen bir spordur. Boks karşılaşmaları ring adı verilen, üç sıra halatla çevrili, yerden yüksekte kare biçimin­de bir alanda yapılır.
 

Boks nedir denildiğinde ön yargıyla yaklaşılsa da, aslında kolay öğrenilebilen zevkli ve yorucu bir spordur. Boksörler antrenman yaparak karşılaşmaya hazırlanırlar. Antrenman bir başka boksörle yapılan çalışmanın yanı sıra, gölge boksu, lapa ile çalışma, kum torbasıyla çalışma, ip atlama ve kondisyon için koşu gibi başka çalışmaları da kapsar.

Boksta duruş çok önemlidir. Çünkü bir boksörün saldırı ve savunma gücü ile hızı, dengesine ve harekete her an hazır olmasına bağlıdır. Boksörün duruşu rahat olmalıdır. İyi bir duruşta sağ ayak, biraz öndeki sol ayakla bir denge oluşturacak biçimde sağa doğru biraz açılmalıdır. Her iki ayağın ucu da hafifçe sağa dönük olmalıdır. Böylece bedenin yalnızca sol yanı rakibe açık tutulur.

Hafifçe sıkılmış sol yumruk biraz ileride ve çene hizasında olmalıdır. Sağ kol da çene hizasında, ama çeneden yaklaşık 15 cm önde tutulur. Her iki kolun dirseği, bedeni korumak için içe doğru çekilmelidir.

Bedenin öne doğru biraz eğik tutulması, rakibin yumruğu karşısında denge yitirilmeksizin geriye kaçmayı kolaylaştırır ve yumrukların daha etkili olmasını sağlar. Doğru vuruş boksun temelini oluşturur. Rakibe atılan yumruğun eldivenin içinde iyice sıkılmış olması gerekir.

Başlıca Vuruş Tipleri:
 
  • Direkt yumruk (stright punch)
  • Sağ direk (right stright punch)
  • Sol direk (left stright punch)
  • Sağ kroşe (right hook punch)
  • Sol kroşe (left hook puch)
  • Aparkat (uppercut punch)
  • Swing
Direkt vuruş adından da anlaşılacağı gibi düz bir şekilde atılır. Sol kroşe ise sol kol ile gövde arasında 45-90 derece arasında açı yapılarak atılan vuruştur. (Aynı durumun tersi sağ kroşe için geçerlidir). Aparkat çok fazla kullanılmayan, yani genelde vurma fırsatı bulunmayan bir vuruş türüdür. Fakat böyle bir durum yakalandığında çok sert etki bırakır. Genelde çeneyi hedef alır. Swing ise kroşelerin uzatılmış şeklidir. Devamlı hareketlerle rakibi şuursuz bir hücuma zorlamak ve hemen kontra ataklara geçmek üzere yapılır.
 
Etiketler: Kozyatağı Boks, Kozyatağı Özel Boks Dersleri, Boks Suadiye, Boks Kadıköy, Boks İstanbul, Boks Dersi, Özel Boks Dersi Eğitimi