branşlar

Satranç Boksu Nedir ?

Satranç Boksu Nedir?

Beyin ve bilek gücünü birleştiren bu ilginç, hatta ilginçten de öte!! tehlikeli spor, 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olmak üzere, toplamda 11 raunttan oluşuyor.

Kurallar ise şöyle: Maç bir ondan bir diğerinden şeklinde önce satranç ile başlıyor, boks ile devam ediliyor. Her satranç raundu 4 dakika, her boks raundu 3 dakika olmak üzere maç toplam 39 dakika sürüyor.
Her raunt arasında, oyuncuların kıyafetlerini değiştirmeleri için birer dakika mola veriliyor. Her oyuncunun satranç rauntlarında hamlelerini yapmak için toplam 12’şer dakikası var.
 
Satrançta mat olan ya da süresini geçiren, boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen ya da her iki oyundan birinde maçtan çekilen oyuncu maçı kaybediyor.
 
Eğer satranç maçı berabere biterse, boks maçında iyi puan alan maçı kazanıyor. Eğer boks maçında da beraberlik olmuşsa, satrançta siyah taşlarla oynayan maçı kazanıyor. Chess Boxing nedir, ne değildir anladığımıza göre karşılaşma başlasın.
 

İlk Şampiyonlar

Satranç Boksu Nedir?

Birinci dünya şampiyonasından iki yıl sonra, ilk Avrupa Satranç Boks Şampiyonası 1 Ekim 2005’te Berlin’de gerçekleşti. ikincisi ilk Avrupa Satranç Boks Şampiyonu olarak. 2006 yılında 800’den fazla seyirci Zoran Mijatovic ve Frank Stoldt arasındaki dünya şampiyonası yeterlilik mücadelesi için Köln’deki Gloria Tiyatrosu’nu doldurdu. Afganistan’da 36 yaşındaki Frank Stoldt, rakibini  7. turda satrançta yendi. Frank Stoldt, 2006’da şampiyonluğa katılmaya hak kazandıktan sonra, Kasım 2007’de Berlin’de Amerikan David Depto’ya karşı hafif ağır ağırlıktaki birinci dünya şampiyonluğu şampiyonluğu için savaştı. Berlin’deki Tape Club’da etkinlik için 800’den fazla bilet satıldı ve bu da o tarihe kadarki en büyük satranç boksu şampiyonluğu oldu. Frank Stoldt 7. turda Depto’yu mağlup etti ve böylece Berlin’in satranç boks dünyasında ilk Alman dünya şampiyonu haline gelmesini sağladı.

Ağırlık sınıfları

Şu anda, Chess Boxing Global’in profesyonel satranç boks etkinlikleri için  aşağıdakiler ağırlıklar geçerlidir :
Erkekler (17 yaş +)
 
  • Hafif: maks. 70 kg (154.324 lbs)
  • Orta ağırlık: maks. 80 kg (176.37 lbs)
  • Hafif ağır siklet: maks. 90 kg (198.416 lbs)
  • Ağır siklet: 90.4 kg (198.416+ lbs) 
Kadınlar (17 yaş +)
 
  • Hafif: maks. 55 kg (121.254 lbs)
  • Orta ağırlık: maks. 65 kg (143,3 lbs)
  • Hafif ağır siklet: maks. 75 kg (165.347 lbs)
  • Ağır siklet: 75+ kg (165.347+ lbs)
 
Etiketler: Kozyatağı satranç boksu, Bostancı satranç boksu, Suadiye satranç boksu, Erenköy satranç boksu, Kadıköy satranç boksu, satranç boksu İstanbul, İstanbul satranç boksu kursu, satranç boksu dersi, özel satranç boksu eğitimi, İstanbul satranç boksu kursu, özel satranç boksu eğitimi, satranç boksu kulubü